• Školský špeciálny pedagóg

Najzaujímavejší ľudia, ktorých nájdete, sú tí, ktorí vám nebudú zapadať do vašich šuflíčkov.

Oni si urobia svoje vlastné.

Dr. Temple Grandin

Mgr. Jana Pišojová

Kontakt: 046 5439647

skola@zsdobpd.eu

aplikácia EduPage

Konzultačné hodiny:

14,00 - 15,00 hod. - každú stredu, prípadne po vzájomnej dohode

Základné informácie o činnosti školského špeciálneho pedagóga:

Školský špeciálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci špeciálnopedagogickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného poradenstva a intervencie: žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so zdravotným znevýhodnením, žiakom s ťažkosťami v edukačnom procese.

Žiak, ktorý má ťažkosti v škole, je vlastne ako vyučený stolár alergický na drevo. Vie, čo robiť a ako robiť, ale neustále kýchanie a smrkanie ho od roboty odvádza, spomaľuje a často sa pri tom pomýli. Cieľom špeciálnopedagogickej podpory je vlastne „vybrať vhodný liek pre stolára, aby mohol pracovať“.

Úlohou a zároveň poslaním školského špeciálneho pedagóga je nájsť spôsob, aby bol každý žiak úspešný a eliminovať všetky prekážky na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa.

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:

• špeciálno-pedagogická podpora a intervencie, stimulačné tréningy zamerané na rozvoj kognitívnych funkcií, edukácia, reedukácia, korekcia;
            • v spolupráci s triednym učiteľom a pedagógmi vypracováva  individuálny vzdelávací program (IVP) pre žiakov so ŠVVP
            • priama práca v triede, prípadne individuálne mimo triedy, so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) – špecifické poruchy učenia, ADHD, pervazívne vývinové poruchy, poruchy správania, nadanie a pod.
            • špeciálno-pedagogické poradenstvo a spolupráca s rodičmi, učiteľmi, vychovávateľmi, pedagogickými asistentmi, vedením školy, odbornými zamestnancami CPP, ŠCPP a pod. ;
            • depistáž žiakov v oblasti oslabenia kognitívnych schopností ;
            • orientačné diagnostické vyšetrenie zamerané na odhalenie konkrétnych potrieb žiakov, nastavenie stimulačného tréningu a pod. ;
            • aktivity rôzneho charakteru zamerané na podporu a optimálny rozvoj žiakov so ŠVVP, príp. žiakov v ohrození a v riziku.

Obsah stimulácie počas intervencie so žiakmi je nastavený podľa odporúčaní z CPP alebo ŠCPP:

• rozvoj čiastkových funkcií (pamäť, pozornosť, zrakové a sluchové oslabenia, serialita, intermodalita atď.).
            • rozvoj čitateľských zručností, techniky čítania a porozumenia v čítaní.
            • rozvoj číselných predstáv, práca s matematickými operáciami, vzťahy medzi nimi, slovné úlohy, orientácia v priestore .
            • rozvoj jemnej motoriky, grafomotoriky, písania.
            • rozvoj slovnej zásoby a komunikačných zručností.

Spolupracujeme s odbornými zariadeniami:

- Centrum poradenstva a prevencie, Bakalárska 2 , Prievidza

- SCPP Logopedys, Kpt. Weinholda 528/39 , Ze­mian­ske Kos­to­ľa­ny